• https://www.facebook.com/pages/Istanbul-manken/331137860294020
  • https://twitter.com/istanbulmanken
PLASTİK VİTRİN MANKENLERİ

Vitrin mankeni

Vitrin mankeni denince şüphesiz ilk akla İstanbul'un meşhur semti Dolapdere gelir. Dolapdere vitrin mankeni konusunda 1980 li yıllardan itibaren model, kalite ve modayı takip eden bir merkez olmuştur. Bunun yanı sıra vitrin mankeni imalatıDolapdere de vitrin mankeni satışı yapan firmaların kendi bünyesinde olması, bu sektörün merkezi olmasına en büyük etkendir. 

İstanbul vitrin mankeni sektöründe; başta Türkiye olmak üzere'Irak,İran,Suriye,Mısır,Libya,Cezayir,Azarbeycan,Türkmenistan,Ermenistan,Rusya gibi büyük ülkelere kendini ispatlamıştır. En büyük etken olarak kaliteli vitrin mankeni ni uygun fiyata pazarlamasıdır. 

Bir çok dünya ülkesinde olduğu gibi kaliteli ürünü ucuza alabilmek mantığıyla bir çok şahıs ve kuruluş arayış içerisindedir. Elbette bu tamamen bütçe ile alakalı bir konudur. 

Toparlama yaparsak ucuz vitrin mankeni olacak, kaliteli olacak, gününde teslimat olacak gibi faktörlerle tüketici arayış içerisindedir. 

Ortalama 20 yıldır bu sektörün içerisinde yol kat etmiş biri olarak siz tüketicileri âcizane aydınlatmak için yazıyorum. Senelerin bana öğrettiği üç kuruşa beş köfte yok.Karşı dan baktığınız zaman bütün vitrin mankenleri birbirine benziyor. Örnek olarak iki adet aynı model bayan vitrin mankeni ni yan yana koyduğunuz zaman bire bir benzerlik bulabilirsiniz.Birinin fiyatı 200 TL, diğer vitrin mankeni fiyatı 300 tl.Görüntü aynı. Ancak bu aradaki fark niye diye kendinize sorabilirsiniz.Ancak bu iş bu kadar basit değil..... 

Vitrin mankeni fiyatları  başta işçilik olmak üzere malzeme kalitesi belirler.Buna kısaca değinirsek cansız vitrin mankeni yapan veya döken bir makine yoktur.Yapım aşamasında tamamen insan işçiliği vardır. Bunun içindir ki işçiliği daha fazla emek verilmiş bir manken insan anatomisine daha uygun bir kaliteye sahiptir.Malzeme kalitesine gelince, takdir edeceğiniz gibi fabrikasyon aynı standartlarda üretim yapan firmaların ürünü ile, merdiven altı diye tabir ettiğimiz imalatçıların arasındaki farkı yazmamıza gerek yok diye düşünüyorum. 

Tavsiyem şudur. Vitrin mankeni satın almaya karar verdiniz.Araştırma yapıyorsunuz. Alacağınız bayan vitrin mankeni, erkek vitrin mankeni, çocuk vitrin mankeni hiç farketmez.A veya B firma o sizin tercihiniz. Ürünün sizin ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığı, bütçenize uygunluğu ve zaman içerisinde ne kadar deforme olacağına dikkat edin.